Huta

Krótka historia żeliwa

Żeliwo szare zastosowano już w połowie XV w. przy budowie wodociągów. Przykładem zastosowania rur żeliwnych był wodociąg zbudowany w latach 1664-1668 w parku obok Pałacu Wersalskiego.

W wielu europejskich miastach do dziś funkcjonują żeliwne sieci wodociągowe liczące sobie ponad 100 lat.

Przełomem w historii było odkrycie żeliwa sferoidalnego w 1943 roku. Żeliwo szare zostało zastąpione żeliwem sferoidalnym o znacznie lepszych parametrach wytrzymałościowych.

Huta Svobodny Sokol

SVOBODNY SOKOL ma ponad 100 letnie doświadczenie w produkcji żeliwa. Powstały jeszcze za czasów carskich, skupiając się na produkcji samego żeliwa na różne potrzeby.

W chwili obecnej jest to nowoczesne przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzi 14 wydziałów produkcyjnych z rozwiniętą infrastrukturą. Wydział hutniczy posiada 3 piece hutnicze z systemem odlewniczym, pozwalające produkować ponad 1000000 ton żeliwa rocznie.

W roku 1990 na zlecenie huty Svobodny Sokol zaprojektowany i skompletowany przez renomowane firmy zachodnioeuropejskie został wydział produkcji rur z żeliwa sferoidalnego. W roku 2004 przeprowadzona została generalna modernizacja linii produkcyjnej. Zakupiony został między innymi 125 tonowy mikser kanałowy do żeliwa, robot firmy Lampe (Niemcy) produkujący formy piaskowe do kształtowania kielichów rur. Za całą część elektro-techniczną, elektroniczną związana z kontrolą jakości, nadzorowaniem dozowania oraz kontroli wagi odpowiada firma Dueker (Niemcy).

Przełomem w 2008 roku jest finalizacja uruchomienia produkcji rur z żeliwa sferoidalnego od DN 80 do DN 1000, wprowadzenie cynkowania wewnętrznej strony kielicha, a także zwiększenie wydajności produkcji oraz dalsza ekspansja eksportowa.

Wykorzystując zaskakujące właściwości mechaniczne żeliwa sferoidalnego oraz elastycznych połączeń na uszczelki elastomerowe typu TYTON SVOBODNY SOKOL stworzył mocne systemy rur, które jednocześnie łatwo przystosowują się do najróżniejszych warunków terenowych i eksploatacyjnych.

Huta "Svobodny Sokol" dostarcza rury z żeliwa sferoidalnego, stanowiące dziś najlepsze techniczne rozwiązanie dostępne na rynku w zakresie od DN 80 mm do DN 1000mm.

Wszystkie rury z żeliwa sferoidalnego "SVOBODNY SOKOL" wykonywane są według najnowocześniejszych technologii, zgodnie z międzynarodowymi standardami ISO 2531 i spełniają wymagania normy europejskiej PN-EN 545.